Vintage day

According to my last visit to Warwick I’d like to refer to recently enormously popular style in fashion, art and architecture. Watching the city merged in the past with the gleam of the modernism, in its own British style it is impossible to overlook the shops and vintage – style exhibitions.
[PL] href=”http://en.wikipedia.org/wiki/Vintage_clothing” title=”Vintage-style clothing”>
Odnosząc sie do poprzedniej wizyty w Warwick pragnę nawiązać do ostatnio bardzo popularnego stylu w świecie mody, architektury i sztuki. Obserwując miasto zatopione w przeszłości z przebłyskami modernizmu, w swoistym typowo brytyjskim stylu nie sposób przeoczyć dominacji sklepów i wystaw w stylu Vintage.

In addition to the mystical town, inspiration for today’s post was a gift I received this morning, namely, vintage-style necklace. What an interesting start of the day!
[PL]
Oprócz mistycznego miasteczka inspiracją do dzisiejszego wpisu był prezent, który otrzymałam dzisiaj rano, mianowicie naszyjnik w stylu Vintage. Co za ciekawy początek dnia!


And now there is a question – what is the difference between the retro and the vintage. Browsing a few forums I came to the general conclusion that retro is among other things, thing from the past. Their time – range is determined from the 50’s to 70’s. And what is the most important, in most cases, these things aren’t fit for wear or use on a daily basis. However, vintage is a item, a clothing, or an equipment from the past which can still function in everyday life.
Those who are interested in the subject, I refer to the link: Vintage clothing . Link is in English, but you can expect more attention devoted to vintage in my blog soon. In the future, I will put more information about this topic.

As a breakthrough in creating your fashion outfit, I offer you an idea to combine the casual tops (the ones that wear on a daily basis) with the necklace from above.
[PL]
I teraz pojawiła sie wątpliwość – czym sie różni vintage od retro. Przejrzawszy parę forum doszłam do generalnego wniosku, iż retro to miedzy innymi rzeczy pochodzące z przeszłości. Ich przedział określa sie od lat 50 do lat 70. I co najważniejsze w większości przypadków nie zdatnych do noszenia, bądź używania na codzień. Natomiast, vintage jest to przedmiot, ubranie, urządzenie z przeszłości, które wciąż może spełniać funkcje w życiu codziennym.
Zainteresowanych tematem odsyłam do linku: Ubrania w stylu Vintage. Link jest w języku angielskim, ale niedługo możecie oczekiwać większej uwagi poświęconej vintage w moim blogu. W przyszłości zamieszczę więcej informacji na ten temat.

Jako przełom w tworzeniu zestawów ubrań proponuje kombinacje tzw. casual tops (czyli takich, które ubieramy na codzień) z powyższym naszyjnikiem.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s